Monument v muzeu, SŠDAM

U příležitosti vernisáže maturitních prací z oboru Užitá malba SŠDAM v prostějovském muzeu 12.5.2022 bylo možno shlédnout i kratičkou módní přehlídku maturitních prací studentů oboru Design oděvu. Kvůli té jsem přišel.

Velké poděkování Střední škole designu a módy, jmenovitě paní učitelce Radce Koskové, která mě na ni pozvala.

"Jen malá akce", řekla. Pro mě nebyla malá, i když trvala i se závěrečným defilé jen 5 minut. Znáte ten báječný pocit, když něco chcete a najednou se vám to plní. Chtěl jsem teď fotit módu, ideálně něco náročnějšího. Podařilo se to - neuvěřitelně - během několika dní!

A jak se to tak už stává, bylo to větší ve všech ohledech. Hlavně o dost náročnější, než jsem si původně přál. Navíc jsem si to sám záměrně zkomplikoval volbou objektivu. Takže mám celkem možná jen 5 fotek. Každopádně příště si musím dát větší pozor na to, co si přeju. :)

Výzvou byl prostor, smíšené světlo, formát akce (šlo o vernisáž) a především moje počáteční snaha nefotit to jako reportáž. Co vám budu povídat. Bylo to fajn! Bylo to tak říkajíc monumentální. ;)

Ať jde o tanec nebo módu, fotit školní díla či představení je téměř vždy náročnější než fotit profesionální produkce. Ani to nemůže být jinak. Ty školní mají zkrátka míň fotogenických okamžiků, takže je těžší se do nich trefit. Jenže také se občas odvděčí něčím nečekaným a vzácným.

Před několika dny se mi připomenulo dřívější focení jiné studentské módní přehlídky. Tehdy mě jedna z kolekcí zaujala. Za nějakou dobu po akci mě autorka právě té zajímavé kolekce požádala o možnost použít fotografie v lepším rozlišení do portfolia k přijímacímu řízení k dalšímu studiu. V současnosti mě těší, jak se Zuzance Los-Božikové daří. Není to jediný takový příběh. Společně dávají mému dílu další rozměr a smysl.

Ale dost povídání. Jak říkal pan učitel Lubomír Otisk, kurátor výstavy, obrazy mluví samy za sebe. Fotky to mají stejně. Mluví samy za sebe a s těmi, kdo chtějí poslouchat. Tak se podívejte, zaposlouchejte... Do fotek i oděvních modelů.

Škola, autorky oděvů a modelky mohou fotky použít pro svoji prezentaci a potřebu. Díky za zážitek.


Related posts:

LEITNER 2022
SŠDAM 100
LEITNER 2021
The other moments with Goda
A Milano con Mariia
Prostejovska zlata jehla 2016