Tluču, tluču otevřete...

I had the unique opportunity to shoot Miss Zuzana Puckova while she was getting dressed for a local folklore festival in Skoronice. I’m sorry but this time I have to, I want to write about it in Czech not English. It somehow doesn’t seem right to comment on it in a foreign language. I’ll add some more photos from the procession and the dances in a separate post later during the week. It will be something quite unusual. In those photos world will spin around the dancers. :)

Tluču, tluču otevřete...

...a oni mi otevřeli. A to i přesto, že jsem tam před tím nic nenechal (tím méně klobouček). ;-)

Otevřeli mi dveře do téměř pohádkového zážitku oblékání Dolňáckého kroje. Takové oblékání je svým způsobem jakýsi pradávný tanec. Má své součásti, rekvizity, pravidla a kroky, které se předávají přes generace. Tenhle oblékací tanec se v tomto případě tančil v páru, vlastně ve dvou párech, ačkoliv jiný počet asi  není výjimkou.

Fotky jsem nesměroval do forenzně popisného dokumentování všech kroků a součástí kroje. Spíše jsem pro vás chtěl zachytit atmosféru, tak jak jsem ji to sobotní odpoledne hltal plnými doušky, až mi to skoro zamotalo hlavu.

Když dva tančí jeden druhému v náručí, je to intimní a okouzlující. Jistě znáte ty chvíle, kdy zapomenete na celý sál, nevnímáte lidi okolo, ani nic jiného a vidíte jen tvář, jen oči kousíček od těch vašich. A stejně i tyto fotky jsou podobným způsobem intimní zcela záměrně.  Nechte se okouzlit a  ponořte se do folklóru a zatančete si tento unikátní tanec s námi.

Chtěl bych zde poděkovat vážené Lence Knotkové z Milotic, která mě na Skoronice a jejich hody 3.11.2018 nasměrovala a bez které by nic z tohoto nebylo. Velké poděkování patří Zuzance Půčkové, která mi otevřela a nechala mě (a tím i vás) nahlédnout, jak se ten oblékací tanec tančí právě s ní. A samozřejmě děkuji i Karlovi a mamince, jejiž šikovné ruce byly ty, které nás oblekacím tancem provedly.

Fotky z průvodu a tancování před muzeem (na které jste se někteří ptali) zveřejním později v jiném příspěvku.

Víto co, udělejte si laskavost a neprohlížejte prosím tyto fotografie na mobilu. Vezměte velký tablet nebo ideálně pořádný monitor s úhlopříčkou aspoň 22 palců. Tohle si nejde užít v malém formátu. Bylo by to jako cifrovat v malém osobním výtahu.  :)                          

Related posts:

The Victorian State Ballet
Natalie Ch. (1)
International Ballet Masterclasses in Prague 2016 - part 1
Rynek Glowny, Krakow
International Ballet Masterclasses in Prague 2014
Krajská přehlídka choreografií scénického tance 2019