South Moravia Cup 2019 2/2

Photography is mainly about light. It’s not just light intensity but many other light qualities that we – photographers – care for. The greeting: ‘Good light’ that photographers (at least here in Czech) use to wish each other well instead of “Good day”, is a proof of how important light is to us. The venue was a darkened hall lit with an artificial and boring top light. Yet there was an awesome and genuine glow on the gymnastic carpet. This vibrant living light shone more than all the ceiling lamps together, and it alone pushed the darkness and boredom away to the corners. Its noble brilliance was captivating. Take a look for yourself.

Once again many thanks to Ms Jana Buriškova and to Ms Lenka Wunschova and to all participants in the South Moravia Cup 2019. Below are some photos from the second part. You can find first part here and many more photos from the competition on my FB page.

 

Fotografie je hlavně o světle. Bez světla není fotka. Nejde jen o jeho intenzitu, ale mnoho dalších kvalit. Dobré světlo je to, co si fotografové navzájem přejí, podobně jako si ostatní lidé přejí třeba: Dobrý den.

Hala byla zatemněná a svítilo se umělým světlem. Přesto tam uvnitř, na gymnastickém koberci planulo a zářilo něco opravdového a neumělého. Toto živoucí světlo zářilo víc než všechny stropní výbojky dohromady a jen ono samo zahnalo svou vznešenou brilantností fotografickou tmu do koutů. Podívejte se sami.

Ještě jednou veliké poděkování vedoucí oddílu SKP MG Brno Mgr. Janě Buriškové, Lence Wunschové a všem účastnicím! Byly jste báječné. Toto je široký výběr DRUHÉ části fotek.  První část je zde. Širší výběr najde na FB stránce

Related posts:

RG GP Brno 2019, qualification - seniors 2/2
RG Chodov Cup 2019 3/3
RG Chodov Cup 2019 1/3
RG GP Brno 2019, Gala show
South Moravia Cup 2019 (autumn)
South Moravia Cup 2019 1/2