Dancing in Spanish stable

ProART Festival in Valtice is comparatively smaller than its bigger sibling that is held in Brno but it has its unique and almost family like atmosphere. ...and yes, the venues of Valtice Palace are magnificent.

I didn’t have much time for shooting as I led a workshop on dance photography. Nevertheless I took a handful of photos as examples of using wide and telephoto lenses in a dance studio – or in Spanish stable in this case.

Photos of the rehearsal held in the baroque theatre will follow.

Many thanks to Martin Dvorak - the director of the festival and to all the dancers.

 

ProART Festival ve Valticích je menší než stejný festival konaný v Brně, zato má unikátní a skoro rodinnou atmosféru. ...a ano, prostory Valtického zámku jsou velkolepé. Neměl jsem na focení až tak moc času, jelikož jsem vedl dílnu taneční fotografie. Nicméně vyfotil jsem několik fotek jako příklady užití širokých ohnisek a teleobjektivů v tanečním studiu (v tomto případě ve Španělské konírně), což bylo téma naší první praktické hodiny.

Fotky ze zkoušky z barokního divadla budou následovat.

Děkuji Martinu Dvořákovi, řediteli festivalu a také všem tanečnicím a tanečníkům. A samozřejmě fotografkám, které se mi svěřily, abych je provedl unikátním a báječním světem tanečním fotografie...

 

Related posts:

International Ballet Masterclasses in Prague 2015
ProART Festival Valtice 2019 - Gala
ProART Festival Valtice 2017
International Ballet Masterclasses in Prague 2014
International Ballet Masterclasses in Prague 2017 – 3/5
International Ballet Masterclasses in Prague 2016 - part 5